haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir hadise ya da olgu üzerine edinilen bilgiye yüklem denir. Bu bilginin ceride, dergi kabil yayın organlarıyla ya da radyo, televizyon kabil iletişim vesaitıyla topluma sunulmak üzere yazılı sağlam hâline getirilmesine bile yüklem yazısı adı verilir. Tarih boyunca insanlar iletişim ihtiyacını istikbal etmek için çeşitli yollar aramış bu fakatçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat meslekında önemli tadilat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler iletişim vesaitının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle iletişim vesaitının vürutmesi ile beraberinde yüklem ve habere idrak yolları bileğhizmetmiştir. Hasetmüzde insanlar ceride, TV ve İnternet ile iletişim gereksinimlerinı muhaliflamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok hafif olduğu hasetmüzde habere hızlı ve sağlam kaynaklardan yetişebilmek daha da önemli hâle mevruttir. Habere sahip olan can ve toplumlar, hayatın mütebeddil ve vüruten koşullarını hızla yorumlayıp düzen esenlayabilmekte ve böylece siyasi, iktisadi, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Bilgi, deposunı yaşamdan hileır ve özellikle çok hızlı bileğhizmetimlerin olduğu hasetmüz dünyasında bihaber oturmak, adeta hayatın haricinde oturmak anlamına gelmektedir. Hasetmüzde adetları her güzeşte sıra kalan yazılı, görsel ve hizmetitsel yayın organları, topluma yüklem iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her hadise ve olgu yüklem değeri taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda ilişki çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere sahip hadise ve olgular yüklem değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin insanoğluı ısırması yüklem bileğildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” sözcüküyle kıytırıkçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci doğrusu muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları meyanştırıp yüklem hâline getiren kişidir. Bir muhabir için herhangi birinin yolda yürürken düşmesi yüklem değeri taşımazken bir ülkenin mutluluk resi beyının düşmesi yüklem değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. çav YAZISININ NİLifİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa imkânsızıdır; haberi yüklem karşılayıcı yapı taşı taştır. Bir haberin kıymetini anlamak için öncelikle yüklem fehvaı üzerinde işlemez olmak gerekir. Toplumda veya doğada meydana gelen çeşitli hadise, hâlet ve görünümle ilgili vukuf ve duyurulara yüklem denir. Bu haberlerin bölüt duyurulması amacıyla belli başlı kurallar gözetilerek hazırlananlarına da yüklem yazıları denir.

https://haberurfadan.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://antikaonarim.name.tr/ https://hatirlanmayan.name.tr/ https://agrisondakika.name.tr/ https://akademikkariyer.name.tr/ https://antalyafirmarehberi.name.tr/ IQOS
Puro Satın Al puff bar satın al
instagram takipçi satın al